Vundamendi ehitus

Maja vundamendi ehitus on esimene ja üks tähtsamaid etappe ehitamisel. Kuna sellest sõltub suuresti kogu ülejäänud maja kvaliteet ja vastupidavus, on soovitatav jätta see töö professionaalide hooleks.

Et aga osata teenuse juures ka tulevase majaomanikuna kaasa rääkida, oleme siia kirja pannud kõige olulisema, mida peaksid teadma ning küsida oskama. Nii saad ise kaasa rääkida ning olla kindel, et jääd tulemusega ka 100% rahule. Kirjeldame ka Eestis enimlevinud vundamendiliike plaatvundamenti ja lintvundamenti ning põhjuseid, miks neid eelistada.

Kui ka sul on plaanis lähiajal vundamendi ehitus, võta meiega ühendust. Oleme spetsialiseerunud just sellele tööle ning saame Sulle pakkuda professionaalset teenust ning kvaliteetset lõpptulemust!

vundamendi ehitus

Vead vundamendi ehitamisel maksavad hiljem valusalt ja kulukalt kätte

Maja vundamendi ehitamise tähtsust ei ole võimalik üle hinnata. Kuna sellele toetub kogu maja, on vajalikud nii teadmised kui kvaliteetsed ehitusmaterjalid. Hiljem, kui objekt juba valminud, on vundamendi parandamine kallis ja ajakulukas töö.

Millised on levinumad tagajärjed, kui vundamentide ehitamisel on siiski midagi valesti läinud?

Enim on kuulda (ning ka näha!) olnud ilmselt seda, et maja hakkab välisvoodrist erinevatest kohtadest pragunema. Kui see juhtub, tuleb tegeleda nii pragude endiga kui tekkepõhjustega ning töö osutub pea kindlalt kulukaks. Pragunemine võib toimuda ka eramus sees, näiteks olla inetult näha lagedel ja seintel. Igal juhul tuleb tegutseda juba siis, kui märkad esimest õrnematki pragu, see annab kohe märku, et midagi on valesti.

Kehva vundamendi tagajärjel võib hakata ka maja vajuma. See ei pruugi alguses elanikele märgatav olla, aga kui probleemiga ei tegele, võib hiljem vajumine põhjustada suuremaid õnnetusi nagu näiteks kanalisatsioonitorude lõhkemine või hoopis akende purunemine.

Detailne eeltöö tagab õiged valikud ja suurepärase lõpptulemuse

Majale vundamendi ehitamine on üks töödest, mille puhul ei tasu kindlasti kiiresti ja läbimõtlematult alustada. Põhjalik eeltöö on vajalik ning lausa kohustuslik, et tagada tulevasele ehitisele pikk iga ja vastupidavus. Mis on siis vajalikud eeltööd enne vundamendi rajamist?

Selleks, et rajada just sellele pinnasele õige vundament, ongi vaja alustada pinnase uurimisest. See on töö, mida kindlasti ei tasuks vahele jätta, sest hilisemad tagajärjed kujunevad kordi kallimaks kui ühekordne uuring.

Kui on selgunud, milline on pinnase seisukord, teab ka kindlalt, millist ehitist see kannatab ja mida sinna üldse rajada võib. Muide, pinnase seisukorrast sõltub ka suuresti tulevane vundamendiliik ning sellest tulenevalt selle maksumus.

Kui pinnas selge, asub tööle geodeet, kes mõõdab ja märgib maha juba tulevase ehitise. Geodeedi palkamine vundamenditööde puhul on äärmiselt oluline, sest töö peab olema väga täpne.

Eestis eelistatakse enamasti kahte erinevat vundamendiliiki

Millised etapid tuleb vundamendi ehitusel järgmisena läbida? See sõltub suuresti vundamendiliigist, mis valitakse. Selleks peab arvestama nii pinnase kui koormuse suurusega.

Lisaks ka sellega, milline tuleb ehitus: mitmekordne, mis materjalist ning millised on konstruktsioonid.

Kirjeldame lähemalt kahte Eestis enimlevinud vundamendiliiki ning miks neid eelistatakse. 

Plaatvundament sobib kergemale ehitisele ja erinevatele pinnastele

Plaatvundamendi ehitus on Eestis äärmiselt levinud. Miks just seda varianti eelistatakse ning millisele majale see sobib?

Plaatvundament on ideaalne ühekordsetele elamutele ning pea igasugusele pinnasele. See ei nõua ülejõukäivaid kaevetöid ning on kohalikus kliimas vastupidav. Ka materjalikulu on võrreldes teiste vundamendiliikidega pigem väike.

Plaatvundamendi ehitamisel on oluline samm pinnase ettevalmistamine: taimestiku ja mulla väljakaeve ning selle asendamine killustikuga ja tihendamine liivaga. Just liiv tagab vundamendile külmakindluse, mis on meie kliimas äärmiselt vajalik. Professionaalidel käib plaatvundamendi ehitus asjatundlikult ning pigem kiiresti.

Miinuste poole pealt võiks ehk vaid välja tuua selle sama, ehk väga vajalikud on teadmised ning kindlad töövõtted. Soss-sepad võivad plaatvundamenti ehitades palju kahju teha. Samuti peab teadma, et plaatvundament ei sobi rasketele ehitistele, selleks peaks eelistama teisi vundamendiliike.

plaatvundament

Lintvundament kannab ka raskemaid maju, aga on tundlik pinnase vajumisele

Teine Eestis tihedasti kasutatav vundamendi liik on lintvundament. Millisele majale ja mis põhjusel peaks seda eelistama?

Kui plaatvundament oli parem kergematele majadele, siis lintvundamenti saab kasutada ka rasketel majadel. Lisaks ehitatakse see siis, kui soovitakse majale rajada eestlastele äärmiselt oluline kelder.

Positiivse poole pealt saab veel tuua selle, et lintvundamendi materjalikulu on detailiderikkast plaatvundamendist soodsam. Samas tuleb arvestada, et töömahukus (selle hulgas suured kaevetööd) on suurem ning see võib omakorda hinda kergitada.

Muide, pinnase vajumisele on lintvundament äärmiselt tundlik. Seetõttu on väga oluline teostada varasem pinnase uuring ning kui on vähegi märgata vajumise märke, eelistada teisi vundamendiliike. 

lintvundament

Vundamendi ehitamise hind sõltub mitmest aspektist

Tead, et vajad vundamenti, aga kuidas paika panna eelarve ja millest see sõltub? Nagu varem juba mainisime, mängib hinna juures suurt rolli pinnas, kuhu ehitis rajatakse ning sellest tulenev vundamendiliik. Samamoodi see, kui suur üldse vundament tuleb: kas rajatakse minimaja või suurt ladu. Aga millised kulud lähevad veel sellele juurde?

Näiteks tuleb arvestada materjalikuluga, mis on plaatvundamendil detailide rohkuse tõttu pisut suurem ja lintvundamendil omakorda väikesem. Töömaht ning selle hind on aga lintvundamendil kõrgem, sest ette tuleb võtta suuremad kaevetööd.

Kindlasti sõltub hind ka maja suurusest – kas tegu on 100m2 maja vundamendiga või näiteks 300m2 maja vundamendiga.

Üleüldiselt peab aga vundamendi ehitajat otsides olema pigem põhjalik ning hinnapakkumisse süvenema. Loe hoolega läbi, mida selle hinna eest saab ning pea meeles kuldreeglit: keegi pole nii rikas, et osta odavat asja.

Vundamendi ehitamise hind on köömes selle kõrval, mis kulub, kui tuleb hakata tulevikus kehva töö tagajärgi parandama.

Vundamendi ehitaja aitab nii nõu kui jõuga

Kuidas valida firma, kes võtaks enda peale vundamendi ehitamise?

Üks aspekt on kindlasti hind, millest juba enne rääkisime. Kuid ainult selle põhjal ei tohiks kindlasti oma valikut teha. Uuri kindlasti ettevõtete kodulehti ning tutvu varem tehtud töödega.

Ära häbene ka oma nii rumalamate kui targemate küsimustega firma poole pöörduda, oleme seda tööd kaua teinud ja leiame kindlasti vastused!

Jagame soovitusi ning leiame ühiselt teie jaoks parima lahenduse.